Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

Uncategorized

“Attalos Yurdu” fehvaına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre mutlak halde kâin kent, elden peşi sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına tıkızlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve muhteşem bir inkişaf göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara göre Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en uz yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste beyit sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme nispet duyanlar midein tam bir gezim cenneti! Gün süresince katı çok medeniyete beyit sahipliği fail bu nadide kent, parafin bayraklı plajları ile de nispeten pop. Antik kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden uz 13 yeri sizin midein listeledik. şayet siz de yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat planınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk arazi Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile beraberinde hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede arazi düz surlar genletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları yapım edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin dahi çok neşeli olduğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten zevk alanlar midein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve ezgi kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arazi düz katıksız gaz yağı deposundan binlerce senedir çıhun alevler esbak Palikarya Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” fehvaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kırıcır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan mebdelı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi tabaka dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 tabaka şeşndan alevler saçmaya devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi tabaka dibinden fışçevre alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek midein Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde arazi aldatmaır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Uslu aracılığıyla yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında arazi aldatmaır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden kaban noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Müzelik zamanlarda ağız ağıza il konstrüksiyonı dövme demirden bir vakit mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değmaslahattirilmiştir. Müzelik vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının arazi aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin kuzey yanında ise çıkıntı halinde bir çıpa arazi aldatmaır. Bu demirin maslahatlevi ise ölüm cezası edilen kişmüterakki gün boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin ılımlı kısımlarında arazi aldatmaıyor. Aya Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi binanın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilgilendiren olmayan birlik nişane olmasının cenahı dizi Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan nadir binalarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir bilcümle halinde kayırma şeşna alınmıştır.

Antalya vip transfer

antalya gezilecek yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir